Личната ми методика е интуитивна на база наблюдение на всяка отделна личност в поверения ми клас. Водеща мисъл и нагласа са позитивните очаквания за успеха на ученика. Основен метод е поощрението, похвалата, добрият пример, награда. Стремя се да осигурявам приятелска атмосфера в класа.
1.Интерактивни методи на обучение.
Приоритет на съвременното обучение е създаване на интерактивна образователна среда. Тъй като аз самата нямам дълъг педагогически стаж и не съм обременена с дългогодишната традиционна роля на учителя като водещ и недвусмислен авторитет, аз с лекота влизам в ролята на улесняващ и подпомагащ учебната работа консултант и медиатор, чиято цел е да направлява обучаемия сам да достигне до желаните резултати на даден етап. Разбира се, наборът от знания е задължителен, подпомага ме и моята психологическа подготовка за наблюдение и анализ, както и умението ми да направлявам хода на учебния процес.
Новите тенденции рефлектират в повишена активност на учещите, налагат по- голяма гъвкавост и свобода при организацията и протичането на учебния час, по отношение на времето и ритъма на учене. Те предполагат както индивидуална работа, така и работа по двойки и в групи, критично мислене, аргументация на мнение, уважение позицията на опонента. Интерактивната образователна среда създава положителен, стимулиращ микроклимат, подкрепяща работата среда, в която поощрявам участниците с почти перманентна обратна връзка. Голямо предимство на груповата работа е, че децата могат да си разпределят изпълнението на задачите според своите индивидуални възможности, има масовост и всички могат да преживяват успеха.
От познатите разновидности, аз използвам приоритетно в учебния процес интерактивните методи на обучение, най- подходящи за възрастта и потребностите на децата от конкретния клас.
Дискусия- като начин за развиване на комуникативните и езиковите умения на учениците, аргументация, изслушване, уважение мнението на опонента.
Драматизация- симулира действителността , влиза се в роля, дава възможност да се натрупа опит за социална форма на поведение, да се изразяват емоции. Много предпочитана възможност за интеракция от всички нива на начален етап.
Самостоятелност и творчество в процеса на учене, интерпретация, съставяне на текстове по картини, довършване на текст по дадено начало, търсене на подходящи за изучаваното произведение пословици и поговорки.
2.Реализиране на междупредметни връзки
Любимият ми педагогически прийом е реализиране на междупредметни връзки- светът не е механичен сбор от отделни области и предмети, той е жива система и смятам, че това е по- правилният, комплексен подход за изучаване на факти и явления.
Акцентът е върху постоянната ангажираност и работа с учениците в часовете. Поставяне на самостоятелни задачи, работа по двойки, групова работа. Изграждат се умения да се размишлява и анализира, да се аргументира мнение, да се търсят причинно-следствени връзки, да се правят обобщения. В по- широк смисъл, съвременните методи на взаимодействие в обучението повишават културата на общуване на участниците в процеса и стимулират формирането на важни социалнозначими личностни качества.
3.Диференцирана работа с децата
Важен аспект на обучение и взаимодействие в моите учебни часове, е диференцираната ми работа с децата. Тя намира израз в разпределяне на задачите за самостоятелно изпълнение според степента на трудност и възможностите на всяко дете. Винаги осигурявам допълнителна работа за учениците, които се справят бързо и без проблеми с учебния материал. По отношение на оценяването- малкият напредък на децата с обучителни затруднения има в моите очи същата тежест, както големите успехи на децата, които учат и работят с лекота .